1. РОЗДІЛ 7

1.5. 5. Техніка проведення екскурсії_sub.html

Техніка проведення екскурсії

 

Техніка проведення екскурсії включає низку питань, що стосуються поведінки екскурсовода та групи під час проведення екскурсії, динаміки екскурсійного руху, розташування групи біля об'єктів, організації екскурсійного часу, вирішення побутових питань і таке інше. З правилами поведінки під час екскурсії екскурсовод знайомить групу під час вступу, наголошуючи на специфічних моментах для даної екскурсії.

Так при проведенні екскурсії в людних місцях, екскурсовод просить групу триматися разом, щоб не загубитися; попереджає про правила безпеки при проведенні автобусної екскурсії (не вставати й не ходити по салону під час руху, бути уважними при виході тощо); повідомляє про правила поведінки на меморіальних чи культових об'єктах (храмах)  - не палити, не тримати руки в кишенях, а також про стиль одягу в церквах: жінкам прийнято накривати голови хустками, чоловікам – знімати головні убори, не бажаний надто відкритий одяг тощо; в печерах – нахиляти голову, дотримуючись правил, як тримати свічку і таке інше – відповідно до специфіки екскурсії. Особливу увагу слід приділити безпеці екскурсантів під час екскурсії.

На пішохідній екскурсії екскурсовод тримається попереду, задає темп руху – достатньо повільний, щоб група не  розтягувалась. В організованій групі рух замикає її керівник. Розповідь біля об'єкту екскурсовод починає, тільки коли група вже зібралася. Не слід розповідати у русі на пішохідній екскурсії, тому що розповідь не буде почута більшою частиною екскурсантів. Рух екскурсійного автобусу теж може бути швидким, уповільненим, з зупинками без виходу або з виходом екскурсантів з автобусу, про що екскурсовод теж повинен повідомляти групу.

При зупинці без виходу екскурсовод встає зі свого місця й веде розповідь, повернувшись обличчям до екскурсантів. При зупинці з виходом він зобов'язаний повідомити екскурсантам тривалість перебування на об'єкті та час повернення до автобусу. З автобусу екскурсовод виходить першим, а повертається до нього останнім. Якщо автобус очікуватиме групу в іншому місці, екскурсовод обов'язково попереджує про це екскурсантів, називає орієнтири і просить їх триматися разом. При тривалій зупинці автобусу слід передбачити варіанти його паркування (з оплатою чи без неї). Під час екскурсії слід передбачити можливість придбання екскурсантами сувенірів, напоїв, відвідання туалету, відвести певний час на фото та відео зйомки і обов'язково попередити екскурсантів про умови їх здійснення – з попередньою оплатою чи без неї. В будь якому разі екскурсовод зобов'язаний дотримуватись часу, відведеного на показ об'єктів та екскурсію в цілому.

Біля об'єкту екскурсовод розташовує групу таким чином, щоб забезпечити гарний огляд – найкраще – напівколом, обличчями до об'єкту, при цьому він сам може стояти до об'єкта спиною чи напівповернувшись, обличчям до групи. В спекотний сонячний день групу розміщують у затінку. Екскурсійна техніка рекомендує екскурсоводу не розповідати про об'єкти, яких екскурсанти не бачать ( в разі необхідності можна тільки згадати), а також обирати варіанти руху та розташування біля об'єкту, які б не заважали іншим екскурсійним групам. Екскурсовод повинен вміти користуватись мікрофоном, щоб забезпечити гарне звучання екскурсії. Деякі знавці екскурсійної справи вважають, що в своїй розповіді екскурсовод може користуватись картками із записами фактів, цифр, цитат, але практика показує, що це справляє на екскурсантів погане враження – формує думку про його некомпетентність, тому цього слід уникати.

Навіть при великій інформативності в екскурсії слід залишати час для відповідей на питання – про це екскурсантів попереджають заздалегідь, щоб екскурсія не переривалась невчасно спонтанними питаннями, а також робити час від часу паузи, щоб екскурсанти могли спокійно спостерігати об'єкти, осмислити почуте й побачене й просто відпочити від інформаційного навантаження.

Дотримання техніки екскурсії дозволить забезпечити виконання її мети і завдань при дотриманні екскурсійної дисципліни.